Bugun...HEMŞİN'Lİ ARICILARA AMERİKALI ARI YETEŞTİRİCİSİNDEN EĞİTİM

Hemşin Yaşam Derneği organizasyonu ile Amerikalı doğal arıcılık araştırma uzmanı Debra Roberts'in Hemşinli arıcılarla bir araya gelerek arıcıkla ilgili kendi pratiklerini anlattı.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-06-2021 22:20:10 Tarih: 06-06-2021 21:52

HEMŞİN'Lİ ARICILARA AMERİKALI ARI YETEŞTİRİCİSİNDEN EĞİTİM

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, derneğin, 2020 yılından beri Türkiye'nin Canı Programı kapsamında Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) desteklediği "Kovan Ruhu Projesi"ni yürüttüğü belirtildi.

"Hemşin Yaşam Derneği olarak 2020 Ocak ayından beri Türkiye’nin Canı Programı kapsamında WWF-Türkiye’nin desteklediği Kovan Ruhu projesini yürütüyoruz. Proje’de Hemşin’in kadim ırkı Kafkas arısı ve geleneksel bir üretim yöntemi olan kara kovan arıcılığını desteklemek için çalışmalar yapıyoruz. Geçmişteki üretim havzalarını yeniden canlandırarak vadide kara kovancılığın gelişmesi için hem arıcıları hem de arıcılık yapmak isteyenleri teşvik ediyoruz. Proje kapsamında Hemşin’deki bilinçli arıcı sayısını artırmak için Hemşin Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle usta arıcı Yavuz Şahin’in eğitmenliğinde sertifikalı arıcılık eğitimleri gerçekleştirdik. Eğitimler devam ederken yereldeki arıcılara farklı bir bakış açısı kazandırmak için; Türkiye’yi ziyaret eden ve Hemşin’deki kadim üretim havzalarına hayran kalan Amerikalı Arı Yetiştiricisi Debra Roberts hem Amerika’daki pratikleri hem de kendi pratiklerini arıcılara anlattı. Hemşinlilerle arıcılık bilgilerini paylaşan Roberts, özellikle Amerika’nın arı yetiştiriciliği konusunda henüz ergen sayılabilecek bir ülke olduğundan, Doğu ülkelerindeki kadim bilgilerin ve geleneksel üretimin önemli olduğundan ve bu bilgilerin kaybedilmemesi gerektiğinden bahsetti. Özellikle bu coğrafyada geçmişten beri arıcılıkla uğraşan ailelerin, aile büyüklerinden bu işin önemli noktalarını öğrenmelerini ve arşivlemelerini tavsiye etti. Arıcıların bu konuyu kendi aralarında daha çok konuşarak birbirlerini geliştirmelerinin önemini vurguladı. Eğitim sonrasında kendisinden arıcılık konusundaki düşüncelerini aldığımız bir röportaj gerçekleştirdik." değindi.HABER VİDEOSU

Kaynak: Hemşin Yaşam Derneği

Editör: Sevgili Müsellim

Bu haber 1025 defa okunmuştur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TABİAT Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI