Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Fotoğraf Galerisi
 

HEMŞİN'İ TANIYLIM - www.hemsinvadisi.com
   
 HEMŞİN'İ TANIYLIM

HEMŞİN'İ TANIYLIM
 YAZI BOYUTU

 Tarih : 1.10.2011 - 12:59:17 


BULUTLARIN ÜLKESİ


HEMŞİN KAYMAKAMI: Bayram SAĞIR
1982 yılında Trabzon ili Araklı ilçesinde doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini İzmit’te Lise öğrenimini ise İstanbul’da tamamladı. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Dumlupınar Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. Yaklaşık 9 yıl İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birliklerinde (İMMİB)  şef olarak görev yaptı. 2014 yılında Kaymakamlık sınavını kazanarak, Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Adaylık süreci içerisinde Turhal Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu. 103. dönem Kaymakamlık Kursunu tamamlayarak İçişleri Bakanlığının 06.03.2017 tarihli onayı ile Bilecik Pazaryeri, 31.08.2018 tarih ve 2018/157 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Hemşin Kaymakamı olarak atanan Kaymakamımız, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Hemşin İlçesi 2012 Tüik verilerine Göre Nüfus Dağılımı:
 

Rize

Toplam

Erkek

Kadın

Toplam

Erkek

Kadın

Toplam

 

Erkek

 

Kadın

 

 

Hemşin

1.235

595

640

787

368

419

2.022

 

963

 

1.059

 

 

Toplam

1.235

595

640

787

368

419

2.022

 

963

 

1.059

 

 

 
HEMŞİN BELEDİYE BAŞKANI: HALİM KAZIM BEKAR

   1971 yılında Hemşin'de doğdu. Esnaf bir ailenin çocuğudur. İlk ve Ortaokulu Hemşin'de tamamladı. Bir süre İzmir'de ticaretle uğraştı. Daha sonra ticaret hayatına Hemşin'de devam etti. Ak Parti Hemşin İlçe Başkanlığı kurucu üyesi olup; 2008 yıl sonuna kadar AKP Hemşin İlçe Başkanlığı görevinde bulundu.

    29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde AKP'den Hemşin Belediye Başkanı seçildi.

        Evli ve dört çocuk babasıdır.

Muhtarlık ve Telefonları

Mutlu Mahallesi Muhtarlığı
(Naci DEMİRCİ)
TEL : (536) 625 43 90
Yeniköy Mahallesi Muhtarlığı
(İlyas ÇELİK)
TEL : (539) 214 6333
Ortaköy Mahallesi Muhtarlığı
(Hasan ATAMAN)
TEL : (536) 212 0706
Bahar Mahallesi Muhtarlığı
(Fikret KUMUŞ)
TEL : (538) 314 6565
Akyamaç Köyü Muhtarlığı
TEL : (464) 641 2543
Nurluca Köyü Muhtarlığı
TEL : (464) 641 2489
Bilen Köyü Muhtarlığı
TEL : (464) 612 5389
Kantarlı Köyü Muhtarlığı
TEL : (464) 643 2039
Hilal Köyü Muhtarlığı
TEL : (464) 641 2443
Çamlıtepe Köyü Muhtarlığı
TEL : (464) 641 2392
Yaltkaya Köyü Muhtarlığı
(Celal İleri)

TEL : (464) 641 2987
Levent Köyü Muhtarlığı
(Ahmet KAMİLOĞLU)
TEL : (464) 641 2665
 LEVENT KÖYÜ (Çoço) :

İlçe merkezinden 4 km. uzaklıktadır. Güneyde Mutlu mahallesi, Kuzeyden Başköyü ile sınırlıdır. Hemşin sınırları içersine girildiğinde ilk köydür. Dağ eteğine kurulmuştur. Köyün Kamiller, Gencaller, Yazıcılar, Demirciler ve Sastanet mahalleleri bulunmaktadır. Köyün bir tarafından Çoço ırmağı bir tarafında da Kanlı ırmağı akamakta ve Taşköprü'de Hemşin deresine ulaşmaktadır.  Taşkonak ve köyün camii yöre mimarisinin en önemli örnekleridir. Veltarın tepesi, Kıntaç'ın tepesi köyü bir kale gibi çevrelenmiştir.

Çoço dağından Çayeli'ne ulaşım sağlamakta bu ulaşım yolu Hemşin ile Çayeli arasında tarihteki en kısa ulaşım noktalarından biridir. Halkının geçim kaynağı ise arıcılık, çay ve hayvancılıktır. 

YALTKAYA KÖYÜ (Gomno) :

İlçe merkezine 5 km. uzaklığındadır. Kuzeyden Başköy, Doğudan Uğrak köyü-Ortayol köyü, Güneyde Yeniköy mahallesi ile çevrilidir. Kendi içerisinde İmamlar mahallesi, Haliloğlu/Mataraci mahallesi, Saitler mahallesi ve Papager mahallesinden oluşmaktadır. Taş konakları ile ünlüdür. Köy halkındn ABD de çalışan 100 e yakın nufüsü bulunmaktadır. Halk Trovit yaylasına gitmektedir.
 

MUTLU MAHALLESİ (Bodollu) :

Mutlu mahallesi Hemşin ilçesinin kuzeybatısında yer alır. Dik yamaç üzerine kurulan üç önemli mahalleden oluşur. Bunlar Göçgenli, Camii ve Parmaksız mahalleleridir. Güneyden Ortaköy mahallesi, Kuzeyde Levent köyü ile çevrilidir. Batıda ise Çayeli ilçesi sınırlarına ulaşır. Güneyli olduğu için mevcut alanda verim yüksektir. Çağalver'e doğru yükseldikçe denize kadar olan yerler ve tüm Hemşin vadisi izlenebilir.

ORTAKÖY MAHALLESİ (Zuğaortaköy) :

     Hemşin İlçe merkezine 1 km. uzaklıktadır. Hemşin deresinin her iki ayağındaki vadiye kurulmuş dağınık bir görünümü vardır. Her iki yakayı bir birine tarihi kemer köprü bağlar. Günümüzde bu köprü eski işlevlerini kaybetmiştir. Çünkü hemen yanında yeni bir köprü yapılmıştır. Yağupşi, Ser, Büyük köy, Hacı Mehmetli, Kaya mahallesinden oluşur. Tarım alanı olarak kullanılan araziler tarım yapmaya elverişlidir. Yaylacılık ile de uğraşan halkın gittiği yaylalar; Palovit, Başyayla ve Kale yaylalarıdır. Yerleşik halk geçimini çaycılık, hayvancılık ve kısmen de arıcılıktır.
 

YENİKÖY MAHALLESİ:

     İlçe merkezine 3 km. uzaklıktadır. Güneyden Akyamaç, Kuzeyden Yaltkaya köyü ile çevrilidir.

     Mahalle kendi içinde birbirinden ayrılmış çeşitli bölümlerden oluşur. Bagenli, Şahmerli ve Hacibalta olarak ayrılır. Köyde bulunan tarihi cami etrafındaki mezarların yapım tarihi oldukça eskidir. Köyde bulunan Şehitlik Ali Paşa şehitliği olarak bilinmektedir.
 

BAHAR MAHALLESİ (Badara):

     İlçe merkezine 4 km. uzaklıktadır. Güneyden Çamlıtepe köyü, kuzeyden Ortaköy mahallesi ile çevrilidir. Kendi içerisinde; Şabanlı, Topallı, Düz mahalle, Yeğenler mahallesi, Ahmetağaler mahallesinden oluşur. Mahallede yöre mimarisinin ilginç özelliklerini konaklarda görmek mümkündür. Padara Camii ve Cami etrafındaki mezarların yapım tarihleri sanat estetiği bölgede araştırması gereken tarihi kalıntılardır. Bu konaklar; Taş, ahşap ve tuğladan yapılmıştır. Yaylacılık eski önemini kaybetmesine rağmen, Kito ve Ambarlı yaylalarına bazı aileler gitmektedir.

AKYAMAÇ KÖYÜ (Tecina) :

  

     İlçe merkezinden 3 km. uzaklıktadır. Doğuda Boğaz içi köyü (Çamlıhemşin) Kuzeyden Yeniköy mahallesi, güneyden Nurluca köyü ve batıdan Ortaköy mahallesi ile çevrilidir. Köydeki arazi yapısı çok ilginçtir. Kendi adıyla anılan derenin iki yakasına kurulmuştur. Ayrıca bu derenin küçük dere ve mezra deresi köyün ortasında birleşir. Pazapun denilen yerde çok ilginç bir şelale vardır. Burada dere kanyon bir vadiden akar. Ayrıca Üsküt dağının büyük bir bölümü köyün genel sınırları içindedir. Burada gelin kaya denilen bir alan bulunur ki Hemşin'de bir çok efsaneye konu olmuştur. Şabanlı mahallesi, Düz mahallesi, Camii mahallesi, Sırt mahallesi (Bu mahallede Tarihi mezarlar ve Tarihi Çeşme görülmeye değer), Dervişoğul mahallesi, Ermut ve Tacina mahalleleri köyün oluşumunu sağlar. Kaçkin, mezre, şahar adı ile anılan yerleşim alanları yazın yerleşime açılan alanlardır.

BİLEN KÖY(Tepan) :

 
     Eski ismi Tepandır. İlçe merkezine uzaklığı 4 km. dir. Kuzeyden Nurluca köyü, Güneyden Hilal köyü ile çevrilidir. Hemşin ilçesinin arazı yapısı bakımından en elverişli köylerinden bir tanesidir. Köy içerisinde Tuçer mahallesi, Ortak mahalle ve Sırt mahallesi vardır. Köyde bulunan camii yöredeki camiiler içerisinde farklı mimari bir özellik gösterir. Ahşap işçilik ve işleme vardır. Tepan'da bulunan 300 yıllık tarihi mezarlar köy tarihi açısından önemlidir. Çay üretimi oldukça yaygındır. Ayrıca, arıcılık gelişmiş bir geçim kaynağıdır. Yayla olarak Tirovit'e gidilmektedir.

HİLAL KÖY (Sağırlı) :

     İlçe merkezine 6 km. uzaklıktadır. Hemşin'in güneyine düşer. Önceleri Çamlıtepe köyüne bağlı iken sonra ayrılarak Hilal köy olmuştur. Hemşin deresinin iki yanında iki mahalleden oluşur. Batı bölümüne Gubiyarlı denir. Ğubiyarlı'da ağırlı'da evler hemen hemen tek sıra halinde sıralanmışlardır. Ahşap mimarı ön plandadır. Özellikle Sağırlı'daki bazı tahta yapılar hem çok ilginç hemde çok eski yapılardır. Evlerdeki bazı bölümlerin ahşap işlemeleri oldukça özenle yapılmıştır.

ÇAMLITEPE KÖYÜ (Zuğa) :     İlçe merkezine 5 km. uzaklıktadır. Kuzeyden Bahar mahallesi, Güneyden Kantarlı köyü ile cevrilmiştir. Çamlıtepe köyü kendi içinde çeşitli mahallelerden oluşmuştur. Düzkoy (Aşağıköy, kahvekapı, Kibarın mahalle, Terzinin mahalle, Karabinin mahalle, Camikapı, Değirmenkapı, Dertanın mahalle, Delun sırt, Şerehun mahallelerinden oluşmuştur.) Köyde yapımı yüz yılı geçen taş ve ahşap binalar çoğunluktadır. Köyde tarihi mezarlar ve köy caminin avlusunda yapılan tarihi çeşme restore edilerek eski tarihi aynen muhafaza edilmiştir.


NURLUCA KÖYÜ (Çanava) :

   
 
     İlçe 3 km. uzaklıkta Güneyde Bilen, Kuzeyden Akyamaç köyü ve Batıdan Ortaköy mahallesi ile çevrilidir. Bulunduğu yer itibari ile Üsküt dağının kuzey ve doğu eteklerine kadar uzanır. Yayla ulaşımının Üsküt dağından karşılandığı dönemlerde bir geçiş alanıydı. Köyün birbirinden oldukça uzak bir çok mahalleleri şunlardır. Saloğlu, Aşağı sırt, Camii mahallesi, Çorbacı sırt, Mezat, Monor, Kuntek, Halit, Armut dibi, Kırmızı sırt, Paçul, Pokoçor ve Keraptır.Köyün taş yapımı bir camisi olup Cami'nin hutbesindeki ağaç işlemeciliği yörenin en önemli tarihsel eserlerinden ve yöre insanlarının inceliğinin en büyük eseridir. Ayrıca yörede tahta, taş ve tuğla yapımlı evlerin güzel örneklerine rastlanmak mümkündür. Yayla olarak Palovide çıkılır.

KANTARLI KÖYÜ :
 


      İlçe merkezine 12 km. dir. Çamlıtepe Hilal köyleri ile çevrilidir. Kantarlı köyü aşağı ve yukarı Kantarlı olmak üzere iki bölümden oluşur. İki mahalle oldukça birbirinden uzaktır. Hemşin ilçesinin orman içi köyü özelliği taşıması bakımından önemli bir ayrıcalığa sahiptir.Ecat tepesi, Ağpur tepesi köyü çevrelemiştir.Köydeki yapılan Hemşin mimarisinin en güzel örneklerini oluşturan tahta evler ormanda bir kuş yuvasını oluşturmaktadır. Mağlut Kalesi altında bir tarihi kalıntı vardır.


 

 


 Editör :  Sevgili Müsellim

Paylas |

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 16 Puan Verildi
 Kaynak :  Sevgili Müsellim

 Kategori  HEMŞİN'İ TANIYALIM

6906 Kisi Tarafindan Okundu.

Yorum ( 1 )   

 Mete Hân

17.5.2012 00:41:22 

  HEMŞİN'NIN KISA VE ...

Cevapla


HEMŞİN'NİN KISA VE SADE TANITIMI Hemşin'i kısa, sade bir ifade ile anlatılması, sayfalara aktarılmasının yanı sıra,resimler için,bütün emeği geçenlere ,derin teşekkürlerimizi bildirmeyi,Hemşin'liler adına,bir borç biliriz.Genç kuşakların,Teknolojiyi kullanarak, ilim,bilimi yaymaya,sevdirmeye çalışmalarını,bir fikrî misyoner olarak görmekle,gelecek kuşakların,daha adın,bilinçli içinde,olacağını,Vatanımızın daha güzel,kudretli yerlere gelmesinde,katkısı olacağı inancını taşımak tayız.Hepimize,Türk dünya'sına,dünyaya,daha huzurlu gün ve yarınlar diliyoruz. Slm ile.. 15.5. 2012 Almanya


ip Adresi Kayitli   

Sayfa  

 Bu Kategoriye Ait Diger Basliklar

 
 
 

 

 Reklam

Rize'yi Canlı İzle
 Duyuru
 Köse Yazilari

Sevgili Müsellim

Sevgili Müsellim ¬
Pokut ve Sal Yaylası İzlenimlerim

Dr. Senay Baltacı

Dr. Senay Baltacı ¬
Uzay terapisi de denilen DRX-9000 tedavisi

Davut ŞENTÜRK

Davut ŞENTÜRK ¬
Ramazan

Dr Murat BALTACI

Dr Murat BALTACI ¬
Fiziksel Aktivitenin Yararları

Osman Coşkun

Osman Coşkun ¬
DAVETİYEDİR

Alpay BALTACI

Alpay BALTACI ¬
İYİLİK EKSENİNDE...

Sakaoğlu M.Ali

Sakaoğlu M.Ali ¬
Avrupa'ya Göçün 58 Yılı

Av Yusuf

Av Yusuf ¬
SGK'dan Erken Emeklilik Fırsatı

Mehmet Okumuş

Mehmet Okumuş ¬
AVRUPA'DAKI GURURURUMUZ MAHINUR OZDEMIR LONDRA'DA MISAFIRIMIZDI.

DOĞU&BATI

DOĞU&BATI ¬
Yazi Eklenmemis

Nihat PAMUKÇU

Nihat PAMUKÇU ¬
KÖR SATRANÇÇI
 

 Reklam VadisiHenüz Haberlere Puan Verilmemis..
 
HEMŞİN'DE TALİHSİZ KAZA HEMŞİN'DE TALİHSİZ KAZA
Motosiklet ile Dereye Düştü....
HEMŞİN'DE TALİHSİZ KAZA HEMŞİN'DE TALİHSİZ KAZA
Motosiklet ile Dereye Düştü....
HEMŞİN'DE TALİHSİZ KAZA HEMŞİN'DE TALİHSİZ KAZA
Motosiklet ile Dereye Düştü....
 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Hava Durumu 
 Reklam

VİDEOLARGüncel | Sosyal Hayat | Ekonomi | Siyaset | Sağlık | Eğitim, Kültür | Tabiat | Spor | VİDEOLAR | AYIN KONUĞU | HEMŞİN TARİHİ | RİZE'Yİ CANLI İZLE | HEMŞİN'İ TANIYALIM | Gizlilik Politikasi


 

© Copyright - 2007- www.hemsinvadisi.com - Tum Haklari Saklidir. 
     iletisim : hemsinvadisi@hotmail.com

Zonguldak escort Sivas escort Düzce escort Tokat escort Osmaniye escort Didim escort Kütahya escort Mardin escort Van escort Yalova escort Şanlıurfa escort Ordu escort Alanya escort Fethiye escort