Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Fotoğraf Galerisi
 

TAŞ OCAĞI KÖYLÜLERCE MAHKEMEYE TAŞINDI - www.hemsinvadisi.com
   
 TAŞ OCAĞI KÖYLÜLERCE MAHKEMEYE TAŞINDI

TAŞ OCAĞI KÖYLÜLERCE MAHKEMEYE TAŞINDI
 YAZI BOYUTU

 Tarih : 24.4.2019 - 23:46:11 


Levent köyünde özel bir firma tarafından yapılması planlanan taş ocağı ve taş kırma eleme tesisine karşı çıkan köylüler, konuyu mahkemeye taşıdı.


Levent köyünde özel bir firma tarafından yapılması planlanan taş ocağı ve taş kırma eleme tesisine karşı çıkan köylüler, konuyu mahkemeye taşıdı.

Levent köyünün Demirciler Mahallesi'nde yapılması planlanan tesisin çevreye zarar vereceğini savunan köy sakinleri, "ÇED gerekli değildir" kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı.

Rize İdare Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, davacı Levent Köyü Muhtarı Ahmet Kamiloğlu, avukatı Cömert Uygar Erdem, davalı tarafın temsilcisi ve köylüler katıldı.


Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan avukat Erdem, bölgenin bal üretimi açısından önemli bir yer olduğunu söyledi.

Bölgenin bal ormanı oluğunu ve "arı padişahı" diye anıldığını belirten Erdem, "Bunun dışında yöredeki 4-5 köyün içme sularının temin edildiği bir alan ve bu açıdan baktığımızda proje bu yöre için tehdit içeriyor. Biz bunları dile getirdik. Karşı taraf da projelerinin çevreye zarar vermeyeceği yönünde iddiada bulundu. Bizler anayasadan kaynaklanan çevreyi koruma ödevimiz kapsamında savunmalarımızı yaptık ve kararı bekliyoruz." dedi.

Köy sakinlerinden Ramiz Demirci "Köyden geçmeden taş ocağı alanına ulaşılamaz. Köyün içinden geçmeleri gerekiyor. Köyde hiç kimse kamudan gelen bir insana rastlamamıştır. Zaten köylünün rehberliği olmadan oraya gelen memurların yolu bulması ve taş ocağı alanına gitmesi mümkün değil." diye konuştu.