Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Fotoğraf Galerisi
 

HEMŞİN BELEDİYESİNDEN DUYURU - www.hemsinvadisi.com
   
 HEMŞİN BELEDİYESİNDEN DUYURU

HEMŞİN BELEDİYESİNDEN  DUYURU
 YAZI BOYUTU

 Tarih : 20.4.2018 - 22:13:04 


Hemşin Belediyesi Gündemi meşgul eden HES projesi hakkında kamuoyunu için duyuru yayınladı.


Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar'ın açıkladığı duyuru:

İlçemizde yapılması planlanan Dikmen-I ve Dikmen-II Regülatörü ve HES Projesi ile ilgili Danıştay 14. Dairesinin 02.11.2017 tarih ve 2017/5767 sayılı kararı ile projenin önü açılmış olduğundan dolayı, kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.


İlçemizde yapılması planlanan bahse konu HES Projesi ile ilgili daha önce 25.12.2013 tarih ve 678 sayılı yazıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ÇED Raporu çerçevesinde görüşümüzün olumsuz olduğu ve ÇED Raporunda öne sürülen Belediyemiz ile ilgili kısımları kabul etmediğimiz tarafımızca beyan edilmiştir. 

Gelinen noktada, ilçemizde yapılması planlanan HES Projesinin, ilçemizin gelişmesinde lokomotif olacağına inandığımız Eko-Turizm ve Organik Tarım başta olmak üzere olumsuz etkileyeceği; yöremizin kendine has bakir doğal güzelliklerini tahrip edeceği gün gibi ortadadır. 

Elbette ki ülkemizin enerji yatırımlarına ihtiyaç vardır ve enerjide dışa bağımlılığı azaltma yönünde yapılan her girişim değerlidir. Fakat projeler planlanırken bölgelerin, vadilerin doğal yapısı, turizm potansiyeli, sucul yaşamı gibi hayati öneme haiz değerlerin göz ardı edilmemesi gerekir. 

Ne yazık ki ilçemizde planlanan söz konusu HES Projesi ile, ilçemizin gelişmesinde ana alterlerden birisi olan Hemşin-Çamlıtepe-Kantarlı-Gito-Ambarlı Yaylaları ve Çamlıhemşin bağlantı yolu üzerinde bulunan, Valiliğimizce Turizm Alanı olarak planlanan ve plan çalışması başlatılan Aşağı Kantarlı Bölgesinde Büyük Dere ve Turço Deresinden gelen suları alarak yaklaşık 5km.lik bir tünelle taşıdıktan sonra Belediyemiz sınırları içerisinde bir santral yapılması öngörülmektedir. 5km. tünel yapılacak bu alan İlçemizin turizm potansiyelinde önemli bir değer olan Çamlıtepe Kantarlı Vadisinde büyük tahribatlar yapacak, vadinin güzelliğini yok edecek, o vadide yaşayıp çoğalan yöremize has kırmızı pullu alabalık neslinin yok olmasına sebep olacaktır. 

Bozulmamış doğal güzellikleri ile günümüzün yükselen değeri Eko-Turizm açısından bulunmaz bir cennet olan, 25-30 bin yavru alabalık atarak sucul yaşamı korumak için çabaladığımız ve organik tarım havzası ilan edilmiş, ülkenin tek organik çay üretimi yapılan vadisi durumundaki bu bölgede ülke elektrik ihtiyacına binde 0,5 oranında dahi katkısı olamayacak, yöresel ve coğrafi gerçeklerle bağdaşmayan bir HES’in kazanç değil, yıkım anlamına geleceği açıktır. 

Bölgede planlanan turizm yatırımları ve altyapının geliştirilmesi yönündeki projeler, yöre ve ülke ekonomisine söz konusu HES ’in yanında yüzlerce kat daha büyük katkılar sağlayacaktır. 

İlçe Merkezinde BM Holding A.Ş. tarafından inşa edilip sonradan Belediyemize hibe edilen küçük gölet tipi HES projesi esasında doğaya hiçbir zararı olmayıp aksine ilçemizin görüntüsüne ve turistik çekiciliğine artı değer kattığı halde elektrik üretimine geçersek yöremizin doğasına, sucul yaşamına ne getirir ne götürür kaygısı ile yıllardır hayata geçirme konusunda tereddüt yaşadığımız, bu kadar hassas davrandığımız bir ortamda; ekonomimize hiçbir katkısı olmayacağı ve aksine ilçemizin gelişmesi için en önemli hayat damarları olan doğamız, eko tarım ve eko turizm alanlarında büyük yıkımlara neden olacağı aşikar olan Dikmen I-II Regülatörü ve HES Projelerinin uygulanmaması için hukuk kuralları ve kanunlar çerçevesinde sonuna kadar mücadele vereceğimizi ve verilen mücadelelere destek olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz. 04.04.2018 

 

Meclis Başkanı

Halim Kazım BEKÂR

Belediye Başkanı

 

Ali Kenan PEHLİVAN

Kâtip

Reyhane BOZKURT

Kâtip

 

Özlem Gonca USTA

Üye

Ahmet Hüseyin GÖRAL

Üye

Şahin GÜZEY

Üye

Zeki BAYRAKTAR

Üye

 

İsmail İlhan BİRLİK

Üye

Mahmut KOBAL

Üye

 

Suna OKUMUŞ

Üye Editör :  Sevgili Müsellim

Paylas |

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Sevgili Müsellim

 Kategori  Güncel

515 Kisi Tarafindan Okundu.

Yorum ( 0 )   

KAYITLI YORUM BULUNMUYOR.

 

 Bu Kategoriye Ait Diger Basliklar

 
 
 

 

 Reklam

Rize'yi Canlı İzle
 Duyuru
 Köse Yazilari

Sevgili Müsellim

Sevgili Müsellim ¬
HRİSTİYAN HAÇLI TERÖRÜ

Dr. Senay Baltacı

Dr. Senay Baltacı ¬
Uzay terapisi de denilen DRX-9000 tedavisi

Davut ŞENTÜRK

Davut ŞENTÜRK ¬
Ramazan

Dr Murat BALTACI

Dr Murat BALTACI ¬
Fiziksel Aktivitenin Yararları

Osman Coşkun

Osman Coşkun ¬
DAVETİYEDİR

Alpay BALTACI

Alpay BALTACI ¬
İYİLİK EKSENİNDE...

Sakaoğlu M.Ali

Sakaoğlu M.Ali ¬
Avrupa'ya Göçün 58 Yılı

Av Yusuf

Av Yusuf ¬
SGK'dan Erken Emeklilik Fırsatı

Mehmet Okumuş

Mehmet Okumuş ¬
AVRUPA'DAKI GURURURUMUZ MAHINUR OZDEMIR LONDRA'DA MISAFIRIMIZDI.

DOĞU&BATI

DOĞU&BATI ¬
Yazi Eklenmemis

Nihat PAMUKÇU

Nihat PAMUKÇU ¬
KÖR SATRANÇÇI
 

 Reklam Vadisi 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Budama Bedelleri Ödeniyor Budama Bedelleri Ödeniyor
Çaykur'dan yapılan açıklamada budama bedelleri bu haftasonu ödenecek....
Yaralı Çakala Milli Parklar Sahip Çıktı Yaralı Çakala Milli Parklar Sahip Çıktı
Yaralı çakal vatandaşları seferber etti....

Budama Bedelleri Ödeniyor
 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Hava Durumu 
 Reklam

VİDEOLARGüncel | Sosyal Hayat | Ekonomi | Siyaset | Sağlık | Eğitim, Kültür | Tabiat | Spor | VİDEOLAR | AYIN KONUĞU | HEMŞİN TARİHİ | RİZE'Yİ CANLI İZLE | HEMŞİN'İ TANIYALIM | Gizlilik Politikasi


 

© Copyright - 2007- www.hemsinvadisi.com - Tum Haklari Saklidir. 
     iletisim : hemsinvadisi@hotmail.com