Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Fotoğraf Galerisi
 

PERİLERİN İZİNDE - www.hemsinvadisi.com
   
 

Nihat PAMUKÇU ¬

Nihat PAMUKÇU

 PERİLERİN İZİNDE

PERİLERİN İZİNDE
 YAZI BOYUTU

 Tarih : 16.10.2011 - 00:44:07 


Kaçkarlar'da İzsiz Rotalar


Perilerin İzinde

Trovit yaylasından yola çıkarak  vadi içinden dereyi takip ederseniz  Cofkun Gölü’ne (Kimi kaynaklarda “Yıldız Gölü” dense de bölge insanı bu tarihsel ismi kullanır.) ulaşacağınız çok güzel bir yürüyüş ve fotoğraf rotası sizi beklemektedir.

Yaklaşık üç saatlik bir yürüyüşten sonra ( Nispeten kolay bir yürüyüş rotası olan bu göle ulaşmak kişilerin kondisyonu ve hava koşullarına bağlı olarak 2-4 saat arası değişebilir.) göle varırsınız.  İnsana özgür olduğunu hissettiren bir bakirlik ve ıssızlık içindeki yürüyüş rotası adım başı akan buz gibi suları ve binbir çeşit çiçekleri ile ziyaretçilerine  çok derin bir keyif bahşeder.

Gölden hemen önceki, yaklaşık 100 metrelik tepeyi aşmak insanı zorlasa da tepenin biraz ardında karşınıza çıkan Cofkun Gölü size tüm yorgunluğunuzu unutturacak kadar güzeldir. Şansınız yerindeyse ve hava açıksa mükemmel yansımalar sizi bekliyor demektir. Hatta bu gölde, gölün iki vadi kuzeydoğusunda bulunan ve yaklaşık  30 km. uzaktaki Kaçkar Dağları’nın 3.937 metrelik en yüksek zirvesinin göle düşen yansımasını da fotoğraflayabilirsiniz.

Kaçkarların çok sayıdaki buzul göllerinden biri olan Cofkun Gölü  ( Rakım 2.800 metre) gerek ulaşım, gerek görsellik ve gerekse bakirlik açısından mutlaka görülmesi gereken bir göldür. Dip derinliğinin 30 metreye kadar ulaştığı tahmin edilmektedir ve bu özelliği ile oldukça derin bir göldür. Buz gibi suyuna girmeye cesareti olanlar içinse güvenle yüzülebilecek bir ortam sunmaktadır.

Gölü çevreleyen ve yükseklikleri kimi zaman 3.000 metreyi geçen zirvelerde mutlaka bazı meraklı gözler sizi izliyordur. Bu gözler, kimi zaman bir çengel boynuzlu dağ keçisine, kimi zaman bir boz ayıya, kimi  zaman da bir kurda ait olabilir. Demin de söylediğimiz gibi, şansınız yaver giderse bir günde hepsini görebilme imkanınız olabilir.  Ama birini bile görebilmek emin olun ki çok büyük bir mutluluktur.  Hele ki bir kare de fotoğraf çekebilirseniz sizden mutlusu olmayacaktır.

Kaçkarlar, insanlara sürpriz yapmayı da çok sever. Pırıl pırıl güneşli bir günde yürüyüşünüze başlasanız bile o günün böyle biteceğine asla kanaat getirmeyin. Hele bir de Cofkun Gölü’ne ulaşmaya çalıştığınız ve 2.400 metre ile 3.000 metre arası yüksekliklerde emin olun aynı gün içinde hem sıcaktan yanabilir, hem sırılsıklam ıslanabilir, hem fındık büyüklüğünde doluya tutulabilir, hem de soğuktan tiril tiril titreyebilirsiniz. Yani umduğunuzla değil, bulduğunuzla yetinmek zorunda kalırsınız. O yüzden, işinizi şansa bırakmak gibi bir tercih, sizin için çok kötü bir tercih olabilir.

Dünyanın, korunma öncelikli ekolojik bölgeleri arasında çok önemli bir yere sahip olan ve doğal miras kabul edilen Fırtına Vadisi her yıl katlanarak artan ziyaretçileri için olağan üstü güzel likler sunmakta ve gelenlerin hepsini çok güzel anılarla yolcu etmektedir. Yüzlerce çeşit endemik tür ve sayısı binleri aşan canlı çeşitleri ile gerçek bir dünya cennetidir.

Bir söz vardır, “Anlatılmaz; yaşanır” diye.  Kaçkarlar söz konusu olduğunda bu durum aynen geçerlidir. Siz, asla gördüğünüz fotoğraflarla ya da izlediğiniz filmlerle yetinmeyin. Sakın “ilk fırsatta” demeyin.  Cayır cayır sıcakta, saatlerce denizde kalmanın iyi bir tatil olduğunu düşünmeyin. Kendinize bir şans tanıyın ve Kaçkarları görün.

Unutmayın: “Herkesin gittiği yoldan giderseniz; herkesin gördüğünü görürsünüz.”

Dip not: Cofkun Gölü veya Yıldız Gölü Fırtına Vadisi (Çamlıhemşin) sınırları içerisindedir. Çamlıhemşin, Çat köyü, Elevit yaylası ve Trovit yaylası üzerinden ulaşılabilir. Trovit yaylasına kadar araç yolu vardır. Fakat, Çat-Trovit arası daha ziyade arazi araçları için uygundur. Trovit yaylasından sonra yaya olarak ulaşılabilir. Güzergah üzerinde Çat veya Elevit yaylasında konaklama ve alışveriş imkanı mevcuttur. Göl kenarında çadır konaklaması yapılabilmektedir.Ayrıntılı bilgi internet ortamında bulunabilir.

Nihat Pamukçu

 Paylas |

 
1 2 3 4 5   Bu Yazyya Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  Nihat PAMUKÇU

 Kategori  Tabiat

2646 Kisi Tarafindan Okundu.

Yorum ( 2 )   

 M.Ali

8.5.2018 02:06:19 

  Yaylalar

Cevapla


Evet,sade bir anlatım.İnsan her gördüğünü izah edemez,tarif etmakta zorluk çeker. Kelimeler kifayetsız kalır. Bu Pamukçu kardeşimiz,pamuk gibi yumuşak,ak şekilde aktarmış; bizde onunla birlikte gezmiş gibi olduk.


ip Adresi Kayitli   

 s.m.

16.10.2011 17:26:14 

  Yüreğine sağlık

Cevapla


Devamını bekliyoruz. Portrelik resimlerinden de bekliyoruz.


ip Adresi Kayitli   

Sayfa  

 Bu Yazara Ait Di?er Yazylar

KÖR SATRANÇÇI

 13.1.2015

PERİLERİN İZİNDE

 16.10.2011

 
 
 

 

 Reklam

Rize'yi Canlı İzle
 Duyuru
 Köse Yazilari

Sevgili Müsellim

Sevgili Müsellim ¬
HRİSTİYAN HAÇLI TERÖRÜ

Dr. Senay Baltacı

Dr. Senay Baltacı ¬
Uzay terapisi de denilen DRX-9000 tedavisi

Davut ŞENTÜRK

Davut ŞENTÜRK ¬
Ramazan

Dr Murat BALTACI

Dr Murat BALTACI ¬
Fiziksel Aktivitenin Yararları

Osman Coşkun

Osman Coşkun ¬
DAVETİYEDİR

Alpay BALTACI

Alpay BALTACI ¬
İYİLİK EKSENİNDE...

Sakaoğlu M.Ali

Sakaoğlu M.Ali ¬
Avrupa'ya Göçün 58 Yılı

Av Yusuf

Av Yusuf ¬
SGK'dan Erken Emeklilik Fırsatı

Mehmet Okumuş

Mehmet Okumuş ¬
AVRUPA'DAKI GURURURUMUZ MAHINUR OZDEMIR LONDRA'DA MISAFIRIMIZDI.

DOĞU&BATI

DOĞU&BATI ¬
Yazi Eklenmemis

Nihat PAMUKÇU

Nihat PAMUKÇU ¬
KÖR SATRANÇÇI
 

 Reklam Vadisi 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Budama Bedelleri Ödeniyor Budama Bedelleri Ödeniyor
Çaykur'dan yapılan açıklamada budama bedelleri bu haftasonu ödenecek....
Yaralı Çakala Milli Parklar Sahip Çıktı Yaralı Çakala Milli Parklar Sahip Çıktı
Yaralı çakal vatandaşları seferber etti....

Budama Bedelleri Ödeniyor
 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Hava Durumu 
 Reklam

VİDEOLARGüncel | Sosyal Hayat | Ekonomi | Siyaset | Sağlık | Eğitim, Kültür | Tabiat | Spor | VİDEOLAR | AYIN KONUĞU | HEMŞİN TARİHİ | RİZE'Yİ CANLI İZLE | HEMŞİN'İ TANIYALIM | Gizlilik Politikasi


 

© Copyright - 2007- www.hemsinvadisi.com - Tum Haklari Saklidir. 
     iletisim : hemsinvadisi@hotmail.com